آنچه رسانه‌ها درباره حمله آمریکا به عراق به شما نگفته‌اند را به صورت صوتی بشنوید
آنچه رسانه‌ها درباره حمله آمریکا به عراق به شما نگفته‌اند را به صورت صوتی بشنوید
روزنگار: کتاب صوتی «حمله به عراق: آنچه رسانه‌ها به شما نگفتند»، نوشته‌ نورمن سولومون و ریس ارلیک منتشر شد.

انتشارات نیستان کتاب صوتی «حمله به عراق: آنچه رسانه‌ها به شما نگفتند»، نوشته‌ نورمن سولومون و ریس ارلیک را با صدای خلیل هدایتی منتشر کرد.

این کتاب روابط پیچیده‌ بین ارکان قدرت و ارباب رسانه در زمان جنگ آمریکا علیه عراق را بازگو می‌کند و به شما نشان می‌دهد که افکار عمومی در آمریکا را چطور برای قبول نحس‌ترین کلمه‌ جهان یعنی جنگ آماده کردند؛ به طوری که همگان به پیشواز آن رفتند.

حدود ۱۲ سال بعد از شروع جنگ عراق و نبرد نیروهای ائتلاف بین­‌المللی که توسط آمریکا در عراق رهبری می‌شد، بعضی از روزنامه­‌نگاران آمریکایی این جسارت و قدرت را پیدا کردند تا براساس دیده‌­ها، شنیده‌ها و تجربیات خبری و بررسی‌های خود برداشتی آزاد و بسیار منحصر به فرد از نقش کشورشان در بزرگ­ترین بحران نظامی قرن معاصر ارائه کنند.

برداشت‌هایی که تمام آن‌ها به صورت جامع و کامل در کتاب صوتی «حمله به عراق؛ آنچه رسانه‌ها به شما نگفتند» (Target Iraq: What the News Media Didn’t Tell You) شرح داده شده‌اند.

نورمن سولومون (Norman Solomon) و ریس ارلیک (Reese Erlich)، دو خبرنگار و تحلیل‌گر رسانه‌ای هستند که در این کتاب صوتی درباره‌ سفری که قبل از شروع حمله آمریکا به عراق داشته­‌اند و آنچه که رسانه­‌های کشورشان درمورد این نبرد به خورد مردم خود و جهان داده‌­اند، سخن می‌گویند و به گونه‌ای قابل ستایش، اقدامات سازمان رسانه­‌ای آمریکا در هنگام مواجه با جنگ عراق را تشریح می‌کنند.

ادبیات خبری این کتاب صوتی در فصل‌های گوناگون آن، دربردارنده‌ مقالات و گزارش‌­های خبری تحلیلی شگفت‌انگیز نشریات موثق بین‌­المللی است؛ با این تمایز که این مقالات بدون خواست و ضرورت رویکردی یک رسانه و فقط برای درج در این کتاب با هدف یادآوری قسمتی از سیاست‌‌های سیاه رسانه­‌ای آمریکا در رویارویی با عراق به نگارش درآمده است.

هر دو نویسنده در این کتاب هیچ مشکلی ندارند تا سازمان رسانه‌ای را که خود جزئی از آن به حساب می‌آیند، با رسوایی به سبک گزارش‌هایی که درباره‌ سوژه‌­های دیگر داشته‌­اند، به زیر تیغ ببرند و آن‌ها را نابود کنند. این رویکردی حیرت‌انگیز است که این کتاب صوتی را بسیار جذاب و شنیدنی می­‌کند.

سولومون و ارلیک نخست به روایت سفر ابتدایی‌شان به عراق و اولین تصویری که از این کشور دیده‌اند، می‌پردازند.

تصویری از عکس رئیس جمهور آمریکا که بر سر در ورودی هتل‌شان نصب شده بود و در ادامه گزارشی می‌دهند از ملاقات با طارق عزیز، وزیر امور خارجه صدام حسین که سعی در رضایت و قانع کردن تیم آمریکایی دارد.

اما نکته مهم که در اوایل کتاب آورده شده، بیانیه‌ای است که نویسندگان از توجه و دید رسانه­‌های کشور خودشان به گزارش درباره‌ی عراق نشان می­‌دهند؛ گزارشی که بیانگر نوع چتر ملی سیاسی بر سر آن‌ها در مورد نوشتن از عراق به عنوان هدف بعدی حمله نظامی است.

قسمت اعظم و متفاوت این کتاب صوتی را مردمی تشکیل می‌­دهند که سولومون و ارلیک با آن‌ها به گفت‌وگو نشسته‌­اند نه روزنامه­‌نگاران و سیاستمدارن این کشور. مردمی که برخلاف سیاست رسمی کشورشان اعتراف می­‌کنند که آماده هر نوع مقابله با دشمن متجاوز به کشورشان هستند؛ هرچند که از جنگ و آشوب خسته­ شده‌اند و همین اعترافات صادقانه در برابر آنچه رسانه­‌ها به عنوان نظرسنجی به خورد مخاطبان­ خود می­‌دهند، نخ تسبیح فضاسازی­‌های رسانه‌­ای کثیفی است که دو نویسنده این کتاب صوتی کوشیده‌اند آن را افشای کنند.

انتشارات نیستان این کتاب را در ۵ ساعت و ۲۴ دقیقه با صدای خلیل هدایتی منتشر کرده است.