اولین موضع‌گیری سیاسی قطب جدید دراویش گنابادی‌
اولین موضع‌گیری سیاسی قطب جدید دراویش گنابادی‌
سیدعلیرضا جذبی (ثابتعلیشاه) با استناد به این سخن که درویشی به سیاست کاری ندارد به پیروان خود توصیه کرد که از پرداختن به مسائل سیاسی خودداری کنند.

به‌گزارش روزنگار سیدعلیرضا جذبی (ثابتعلیشاه) قطب جدید سلسله دراویش نعمت‌اللهی گنابادی، شب گذشته پس از برگزاری آیین چهلمین روز درگذشت نورعلی تابنده (مجذوبعلیشاه) قطب سابق این سلسله، نخستین بیانیه رسمی خود را خطاب به پیروانش صادر کرد.

در نخستین بند این بیانیه با تأکید بر لزوم توجه دراویش به انجام واقعی و نه تبلیغی دستورات شرع و طریقت و تأکید بر اینکه «احترام آقایان علما واجب است»، تصریح شده: «در احکام مربوط به شریعت باید از مجتهد جامع‌الشرایط علمی و عملی که خودِ مکلِّف مطابق موازین شرعی انتخاب می‌کند، تقلید کرد و لازم است فقرا از رساله عملیه آنها امور شرعی را تقلید کرده و در موارد لزوم با مراجعه به نماینده آنها رفع اشکال نمایند».

ثابتعلیشاه در ادامه‌ بند مذکور متذکر شده «احکام حقیقت را باید تابع بزرگ وقت بود؛ چون اصول این احکام ثابت است و مکرّر در پند صالح و در بیانیه‌های مختلف تذکر داده شده ولی در فروع و جزئیات، بنابر تشخیص و تصریح وی و اقتضای زمان و مکان مثل احکام شرعی تغییر می‌نماید».

وی در خصوص احکام شخصی که به خود شخص مربوط می‌شود نیز تصریح کرده هر شخص باید با تدبیر و تعقل این احکام را بررسی کرده و بهترین راه عمل کردن به آنها را تشخیص دهد و با توکل به خدا عمل کند و نباید در مسائل دنیوی (اعم از فردی و خانوادگی و اجتماعی) که مشمول این احکام است، به بزرگان طریقت مراجعه کرد و انتظار جواب داشت؛ گر چه لازمه عقل و تدبیر این است که در هنگام ضرورت با اشخاص متخصّص و آگاه و امین مشورت نمود.

در بند دیگری از بیانیه قطب جدید دروایش گنابادی آمده است: «در مسائل اجتماعی و سیاسی هر فقیری حق دارد مانند دیگر افراد اجتماع با تدبیر و تشخیص همه‌جانبه و درست مشارکت داشته، اظهارنظر نماید و از حقوق شهروندی خویش بهره‌مند شود و البته در هر حال قوانین جامعه را رعایت کند که باعث بی‌نظمی نشود».

ثابتعلیشاه در ادامه بیانیه‌اش با تصریح بر این‌که «فعالیت سیاسی نباید چنان باشد که به‌عنوان مرام و رویه درویشی و مکتب فقر مطرح شود که مبادا به این پندار برسد که نظر بزرگان سلسله نیز الزاماً همین است»، متذکر شد: «مسئولیت اعمال هر فقیری با خود او خواهد بود و ربطی به درویشی ندارد».

وی با اشاره به نظر قطب سابق سلسله نعمت‌اللهی مبنی بر این‌که «درویش آزاد است ولی درویشی به سیاست کاری ندارد»، تأکید کرد: «به هیچ وجه جایز نیست نظر بزرگان را تفسیر به رأی خود و به دیگران ابلاغ نمود، چه رسد به این‌که به آنان تحمیل کرد».

لازم به ذکر است در زمان قطب سابق دراویش گنابادی‌، این گروه حضور جدی و جهت‌دار در عرصه سیاسی داشته که در مواردی منجر به واکنشهایی از سوی جریانات مختلف سیاسی شده است.

نظر ثابت‌علیشاه درباره حجاب زنان

قطب سلسله نعمت‌اللهی گنابادی در بند دیگری از بیانیه خود «عفّت» را از لوازم و آثار ایمان بانوان عنوان کرده و بر همین اساس از خانم‌های عضو سلسله خواست که با رعایت کامل حجاب اسلامی و احکام شرع مطهّر، سعی کنند نمونه و الگوی کامل زن مسلمان بوده تا دیگران از آنها آموزش ببینند و هم حافظ حریم شخصی خود و هم مانع بروز وسوسه‌های شیطانی در اجتماع باشند».

ثابتعلیشاه همچنین از مردان سلسله متبوعش که آنها را برادران ایمانی خطاب کرد نیز خواست که با تقوا پیشه کردن اجازه ندهند که شیطان از طریق دیدگان در دل‌های آنها نفوذ کند و به والدینی که در مرام و مسلک درویشی هستند، توصیه کرد در گفتار و رفتار خود چنان دقت نمایند که فرزندانشان با الگو قرار دادن آنها، تربیت و ادب کامل را طبق احکام مقدّس اسلامی یاد بگیرند.

«فراست ایمانی و پرهیز از رفتارهایی که ناخواسته موجب ضربه زدن به طریقه فقر شده»، «بی‌توجهی به دشمنی‌های مغرضانه و دوستی‌های جاهلانه»، «ریاضت فکری در تشخیص حق از باطل و درست از نادرست و خویشتنداری در برابر مفاسد فکری و اخلاقی موجود در جامعه که ملازم بحران‌های اجتماعی و اقتصادی است»، «دوری از اخلاق ناپسند همچون بدگویی و غیبت و حرف لغو و اهانت و اهتمام به خلق ایمانی به‌‌عنوان یکی از واجبات سلوک» و «پرهیز از شرکت در مجالس و محافلی که ممکن است مفسده فکری و اخلاقی در پی داشته و اسباب پیدایش انحراف و پریشانی افکار و سوء‌اخلاق و غفلت انسان از یاد خدا شوند» و «حضور با تمرکز قلبی در مجالس فقری و ذکر یاد خدا» و «احترام به مشایخ، مجازین و کسانی که تقدّم ایمانی دارند» از دیگر موضوعات مورد تأکید ثابتعلیشاه در نخستین بیانیه‌‌اش بود.

ممنوعیت حضور افراد معتاد در جلسات فقری

وی همچنین در بند دیگری از این بیانیه نوشت: «مسأله اعتیاد که از بلاهای بزرگ اجتماعی است، همان‌طور که در زمان حضرت آقای سلطان‌علیشاه طاب‌ثراه دستور داده شده، از محرمّات کبیره بوده و افرادی که معتاد هستند، در این سلسله جا و مکانی نداشته و ندارند. و اگر خدای ناکرده فقیری معتاد شود، حق آمدن به مجالس فقری را ندارد».

در فراز پایانی این بیانیه نیز از اعضای سلسله نعمت‌اللهی گنابادی خواسته شده با بیداری اسحار، اقامه نمازها در اول وقت و قرائت قرآن کریم و تدبّر در آن و اجرای تعالیم این کتاب آسمانی و حضور در مجالس فقری و توسل به ارواح اولیای الهی و اطاعت از اوامر و اجتناب از نواهی زمینه ظهور حضرت حجت (عج) را فراهم کنند تا انشاءالله صلح و صفا و مهر وفا در جهان برقرار شود و به سعادت ابدی رسیده و مورد عنایت حق قرار گیرند.

انتهای پیام/